Staff List

ADMINISTRATIVE STAFF
Mr. R C Joshi – Principal
Mr. P R Kumar – Vice Principal
Mr. A K Mishra H.M. -Senior School
Mr. Sanjeev Kumar H.M. -Middle School
Mr. Subodh Kumar – Bursar

DEPARTMENT OF SOCIAL SCIENCE & COMMERCE

  • Mr. K C Pandey (HoD) M.Com., B.Ed.
  • Mr. A N Sah M.Com., B.Ed.
  • Mr. Ravi Mehta M.Com., M.Phil
  • Mr. Vinay Kumar Singh M.Com., M. Phil, B.Ed., NET
  • Ms. Anupama Bhatnagar M.A., B.Ed.
  • Mr. Ajay Kumar Singh M.A., B.Ed.
  • Mr. Amit Yadav M.A., B.Ed.
  • Mr. J K Mitra M.A., B.Ed.
  • Ms. Abira Dey M.A., B.Ed.
  • Mr. Mahendra Singh Rathore M.A., B.Ed.
  • Mr. Anil Kr. Mishra, M.A., B.Ed.

DEPARTMENT OF COMPUTER SCIENCE

  • Mr. S B Choudhary (HoD) – M.C.A., M.Sc.
  • Mr. P S Pradeep Kumar – B.Sc., PGDCA
  • Mr. Manish Dwivedi – B.A.,  PGDCA
  • Mr. Sandeep Sharma  – M.C.A.
  • Mr. D K Gupta – M.C.A.
  • Mr. Gauri Shankar – Diploma in H/W
  • Mr. Vikas Choudhary – B. Tech.

 

DEPARTMENT OF MATHEMATICS

  • Mr. P Somasundaran (HoD) M.Sc., B.Ed.
  • Ms. Deepti Maheswari M.Sc., M.Phil., B.Ed.
  • Mr. U K Shukla M.Sc., B.Ed.
  • Mr. Surendra Singh B.Sc., B.Ed.
  • Ms. Deepa Unni M.Sc., B.Ed.
  • Mr. Anjan Kumar Thakur M.Sc., B.Ed.
  • Mr. Vijay Kumar B.A., B.Ed.
  • Mr. Deepak Chadha M.Sc., B.Ed.
  • Mr. Siddharth Tiwari M. Sc., B. Ed.
  • Mr. Nitin Sharma , B.Sc., B.Ed.
  • Mrs. N Saranya, M.Sc,M.Phil (Maths)

DEPARTMENT OF SCIENCE

  • Ms. N C Bindu Mol (HoD) M.Sc., B.Ed.
  • Mr. Manoj Kumar M.Sc., B.Ed.
  • Mr. Ramesh Kumar Gupta M.Sc., B.Ed.
  • Mr. Baljit Singh M.Sc., M.Phil.
  • Mr. H O Sharma B.Sc., M.A., B.Ed.
  • Ms. Chitra Dhandapani M.Sc., B.Ed.
  • Mr. Binod Kumar Jha M.Sc., B.Ed.
  • Mr. B Tiwari M.Sc., B.Ed.
  • Ms. Vandana Mehta M.Sc., M.Phil., B.Ed.
  • Mr. Devendra Singh M.Sc., B.Ed.
  • Mr. Rajesh Garg B.Sc.(Biotech)
  • Mr. Yasem Khan M.Sc., B.Ed., PGDCA
  • Mr. Yogesh Pant M.Sc, B.Ed.
  • Mr. Rahul Mishra M.Sc., B. Ed
  • Mr. Mukesh Kumar ( Lab Assistant – Chemistry )

DEPARTMENT OF ENGLISH

  • Mr. Shankar Nath (HoD) M.A., B.Ed.
  • Mr. Deepak Bugalia, M.A., B.Ed.
  • Mr. Adrian Arnold M.A., B.Ed.
  • Ms. Rekha Sah M.A., B.Ed.
  • Mr. S K Tailor M.A., B.Ed.
  • Ms. Anu Birmhan M.A., B.Ed.
  • Ms. Anjali Reena M.A., B.Ed.
  • Ms. Purnima Gupta M.A., B.Ed.
  • Mrs. Manibha Dutta M.A., B.Ed
  • Ms. Suhas Holkar M.A., B.Ed.
  • Mrs. Kajal Sharma, MA, B.Ed, RTET

DEPARTMENT OF HINDI & SANSKRIT

  • Mr. Pranay Kumar (HoD) M.A., B.Ed.
  • Mr. J K Pandey M.A., B.Ed.
  • Mr. Rajesh Sharma M.A., B.Ed.
  • Dr. H K Paneri M.A., Ph.D., B.Ed.
  • Ms. Meera Mishra M.A., B.T.C.
  • Ms. Mamta Sharma M.A., B.Ed.
  • Ms. Shoba Joshi M.A., B.Ed.
  • Ms. Sindhu G Kutty M.A., B.Ed.
  • Ms. Sunita Joshi M.A., B.Ed
  • Mr. Jay Mangal Dubey M.A., B.Ed.
  • Mr. Brajendra Sharan Srivastava, M.A, B.Ed, NET, CTET

ART & CRAFT

  • Ms. Geetanjali Pandey M.A. (Fine Arts)
  • Mr. Srawan Singh I.G.D.
  • Mr. Biplab Kr Agasty B.F.A.

MUSIC

  • Mr. Jitendra Kumar Verma (HoD) B.A. (Vocal & Instru.)
  • Mr. Praveen Chouhan B.A., Dip. in Tabla
  • Mr. Hridesh Kumar Ph. D. in Music
  • Mr. Raymond Anthony B.A.
  • Mr. Rajendra Kr Sonagra Dip. In Tabla
  • Mrs. Preeti Rockey M.A.(KATHAK)

DEPARTMENT OF LIBRARY SCIENCE

  • Mr. R K Mahapatra M.A., M.Lib.
  • Ms. Sharda Sharma M.A., C.Lib.

DEPARTMENT OF PHYSICAL EDUCATION

  • Mr. M S Rathore M.P.Ed.
  • Mr. D S Redu B.P.Ed.
  • Mr. Narender Dutta
  • Mr. Sharad Bhadoria B.P.E., D.Y.Ed., (NCC Officer – 6 RAJ Boys)
  • Mr. R S Bhadoria B.A.,B.P.Ed.,NIS(Cricket)
  • Ms. Kamini Bakshi B.P.Ed.
  • Ms. Priyanka Choudhary M.P.Ed. , (NCC Officer – 3 RAJ Girls)
  • Ms. Jyoti B.P.Ed.
  • Mr. Praveen Nath Skating Coach
  • Mr. Praveen Antil – Hockey Coach

PRE-PRIMARY SECTION

  • Ms. Anand Shekhawat B.A., B.Ed.
  • Ms. Laxmi Nidhi
  • Ms. Shilpi Mehta Nath B.Sc., N.T.T.
  • Mrs. Abhilasha Chadha M.A, B.ED

BAND MASTER

  • Mr. Vikram Singh Bisht

OFFICE STAFF

  • Mr. R K Joshi
  • Mr. P L Sah
  • Mr. Arvind Saraswat
  • Mr. Suryakant Sharma
  • Mr. Santosh Kumar Dwivedi
  • Mr. O P Mishra
  • Mr. D D Dhaked
  • Mr. P S Negi
  • Mr. Shajeev Kumar
  • Mr. V.Dhandapani
  • Ms. K Padma Rekha
  • Ms. Rita Mishra
  • Mr. G Athinarayanan

HOUSE MOTHERS

  • Ms. Dheera Mishra
  • Ms. Abha Joshi
  • Ms. Praniti Mitra
  • Ms. Preeti Singh

MESS

  • Mr. Manoj Joshi
  • Mr. Nishant Srivastava
  • Miss Suman Singh
  • Mr. Kishan Singh Rawat
  • Mr. Dharmendra Singh

DISPENSARY
Resident Doctors

  • Dr. A K Saxena Advisor
  • Dr. Ankur Arora Senior Medical Officer
  • Dr. Umesh Sharma  Medical Officer
  • Dr. Ira Arora Physiotherapist

Dispensary Staff

  • Mr. Siya Ram Male Nurse
  • Mr. Sardara Ram Male Nurse
  • Mr. Jawan Ram Male Nurse
  • Mr. Jay Prakash Sharma Male Nurse
  • Ms. Shalini Sabu Female Nurse
  • Mr. Khalil Ahamed Path. Lab. Technician
  • Mr. Nitesh Gupta Path. Lab. Technician
  • Mr. Vijay Dutt Path. Lab. Technician
  • Mr. Raman Kumar X-Ray Technician
  • Mr. Durga Lal Jangid – Lab. Technician
  • Mr. Anurag Pandey Pharmacist
  • Mrs. Seema Vyas, Female Nurse

10+2 CBSE Affiliated Boarding School for Boys & Girls